Elektrik sayacı düzenli endeks okumaların anında ilgili kompanzasyon sistemlerinin günlük, haftalık, aylık, yıllık periyodik planlı bakımlarının düzenlenmesi ve yapıldığının kontrol edilmesi gerekir.

IV. Kompanzasyon Sistemlerinde Planlı Bakım İçerikleri

İşletmelerde her makine ve sistem için planlı bakımlar hazırlanmalı ve bu bakımların doğru şekilde yapılması için her ekipmana özel bakım içerikleri belirlenmelidir.

 • Öncelikle iş güvenli kurallarına uygun olarak koruyucu malzemeler ile bakım yapacak teknisyenin koruyucu tedbirlerini almalı.
 • Zorunlu olmadıkça enerji altında panoların kapağını açmamalı. Enerji kesildikten sonra pano kapakları açılarak gözlem yapılmalı.
 • Kompanzasyon sistemlerinin gözle genel kontrolü yapılmalı.
 • Mekanik bağlantı noktalarının fiziki kontrolleri yapılmalı.
 • Elektrik bağlantı noktalarının fiziki kontrolü yapılmalı.
 • Sistemlerde bulunan kondansatörlerin kapasiteleri ölçülmeli ve karşılaştırmak için kayıt altına alınmalı. Ölçülen kondansatör kapasite değerleri normal değerlere göre %10-%15 aralığında farklılık gösteriyorsa ilgili kondansatör grubu değiştirilmelidir.
 • Sistemde bulunan tüm kademeler sadece kendileri devrede kalacak şekilde enerjilendirilmeli ve pensampermetre ile ilgili kademenin çektiği akımlar uygun noktadan ölçülmeli, karşılaştırmak için kayıt altına alınmalı. Ölçülen kondansatör akım değerleri normal değerlere göre %10-%15 aralığında farklılık gösteriyorsa ilgili kondansatör grubu değiştirilmelidir.
 • Kompanzasyon sistemlerinde kademeleri korumak için kullanılan sigortaların sağlamlık kontrolleri uygun şekilde yapılmalı.
 • Kompanzasyon sistemlerinde kullanılan anahtarlama ekipmanı (Kontaktör veya Statik Kontaktör) çalışma fonksiyonu kontrol edilmelidir.
 • Kompanzasyon sistemlerinde pano içi sıcaklık (Kondansatör üretici çalışma sıcaklıkları genelde 45-55 °C arasındadır.)doğru şekilde sürekli takip edilmelidir. Tasarımda kullanılan havalandırma ekipmanlarının çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Reaktif güç kontrol rölesi üzerinde kademelerin devreye alınma ve çıkarılma süreleri ayarlanırken kondansatör üreticisinin beyan ettiği şarj-deşarj sürelerine dikkat edilmelidir. Bu süreler her bakım sırasında aralıklar ile kontrol edilmelidir.
 • Kondansatörlerde kullanılan deşarj dirençleri görülebilir bir noktada ise aralıklar ile fiziki olarak kontrol edilmelidir.
 • Uygun ekipmanlar ile pano içi ve dış yüzeyinin tozdan, kirden arındırılması yapılmalıdır.

 

V. Sonuç

Ülkemizde, işletmelerde kompanzasyon sistemlerinin önemi ve faydaları göz ardı edilemeyecek kadar yüksektir.Bu nedenle bu sistemlerin en doğru şekilde işletmelerde çalışır durumda bulunmaları gerekmektedir.Bu durumun sağlanması içinde kompanzasyon sistemlerinin alınması aşamasından itibaen titiz davranılarak doğru tasarımın,doğru seçilmiş malzemeler ile satış sonrası uzun yıllar destek alınabilecek bu alanda uzmanlaşmış firmalar ile çalışılması mutlaka daha çok fayda sağlayacaktır. Benzer şekilde bu sistemlerin düzenli olarak kontrollerinin yapılarak sürekli kontrol altında tutulmaları işletmelere göz ardı edilemeyecek kadar büyük faydalar sağlayacaktır.

×
img

  İletişime Geç!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye