Proje

İzole Güç Sistemleri Uygulama

Kategori

Elektrik Mühendisliği,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Göztepe & Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastaneleri

Proje Tanımı

T.C. İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından hayata geçirilen hastanelerin müteahhitliğini Taşyapı İnşaat firması üstleniyor. Yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hastaya hizmet verecek olan yeni hastaneler, olası bir depremin ardından kesintisiz hizmet verebilecek şekilde sismik izolasyon tekniği ve akıllı bina teknolojisiyle inşa edilecek.

Enerji tasarruf sistemleri ile donatılacak hastane, tri-jenerasyon merkezi ile kendi elektriğinin önemli bir kısmını doğalgazdan üretebilecek.

Acil durumlarda ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla mevcutta 1.300 metrekare olan acil servis alanları 10.000 metrekareye çıkarılacak. Toplam ameliyathane sayısı ise mevcut hastanede 17 iken yeni hastanelerde 28 olacak.

Beklentiler:

Taşyapı ve Danışman Firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, mevcut projelerin ve keşif listelerinin gözden geçirilmesi ve standartlara uygun olarak Grup2 odalarının tespiti yapılarak uygun güçte izole güç panosunun keşfi çıkarılarak güncellenmesi talep edilmiştir.

Uygulama

TS HD 60364-7-710 standardı ve Sağlık Bakanlığının ilgili teknik şartnameleri doğrultusunda hastanelerde yer alan grup 2 odaları projeler üzerinden tek tek tespit edilmiş ve odaların besleme detayları incelenerek ihtiyaç duydukları güçler saptanmıştır. Birbirinden farklılıklar gösteren oda yapıları için uygun gücün belirlenmesi sonrasında bu odalar için kullanılacak izole güç sistemlerinin tasarımına geçilmiştir. Yine odaların yapısı ve personelin bulunacağı alanlar doğrultusunda, izole güç sisteminin alarm panellerinin adedi, yerleşimi ve planlaması yapılarak, uygun alarmların ilgili personeller tarafından tespit edilmesinin kolaylaştıracak yapıda sistem oluşturulmuştur. Böylelikle her bir hastane için 156 adet 10 kVA gücünde Hata tespit sistemli izole güç panosu tüm grup2 odalarını besleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Sonuç:

Projenin en başında yapılan incelemeler sonucunda her iki hastanede de gereğinde fazla izole güç panosunun kullanıldığı ve yaklaşık 330’ar adet izole güç panosunun hem keşif listelerinde hem de detay şemalarda yer aldığı saptanmıştır. Uzun süren incelemeler ve ayrıntılı çalışmalar sonrasında 330 olan izole güç panosu adedi standartlara uygun olarak yapılan analizler doğrultusunda 156 adede kadar düşürülmüştür. Yapılan bu keşif çalışmaları gerek Sağlık Bakanlığında gerek ilgili danışman firmaların desteği ve Taşyapı yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantılar ve teknik analizler sonrasında net olarak uygulanacak adetler olarak karara bağlanmıştır. Yapılan bu çalışma ile sadece izole güç panolarının adetlerinde azaltma gerçekleştirilmemiş, buna bağlı tüm besleme sistemlerinde, kablolarda, panoların kullanılacağı odaların ölçülerine kadar her bir detayda tasarruf edilmesi sağlanmıştır.

×
img

  İletişime Geç!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye