Kategori

Elektrik Mühendisliği,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Louis Dreyfus Armateurs

Proje Tanımı

Fransız Louis Dreyfus Armateurs (LDA) şirketinin, Almanya kıyılarındaki dört rüzgargülü tarlasının bakımını gerçekleştirmek üzere sipariş ettiği Rüzgâr Santrali Servis Operasyon Gemisi NB57 Wind of Change, Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecektir. Norveçli Salt ShiDesign tarafından tasarlanan gemi 83 metre uzunluğunda ve 19,4 metre genişliğindedir.

Güncel teknolojik gelişmelerin ve maksimum çevre dostu özelliklerinin bir arada kullanıldığı bu inovatif projede ayrıca bataryalar ile desteklenmiş dizel-elektrik özelliği ile düşük yakıt tüketimi ve düşük operasyon masrafı sağlanmaya çalışılacaktır.

BEKLENTİLER

NB57 Wind of Change gemisinin elektrik panolarının imalatını üstlenen Elkon firması, gemide yer alan IT sistemdeki izolasyon hatalarının belirlenmesi için tasarlanacak izolasyan hata tespit sistemi için Aktif Mühendislik firmasına başvurarak konuyla ilgili destek talebinde bulunmuştur.

Tek hat şemaları ve şartnameler üzerinde yapılacak değerlendirmeler ile, 400 V ve 230 V ana dağıtım panolarındaki tüm çıkış hatlarının olası izolasyon kaçaklarının tespit edilerek gerekli uyarıların verilmesi konusunda incelemeler yapılması kararlaştırıldı. Bunlarla birlikte acil durum jeneratör çıkış hattının da izolasyon seviyesinin kontrolü için uygun cihazların seçimi konusunda destek verilmesi planlanmıştır.

UYGULAMA

4 adet 250 kVA 690/400 V izolasyon trafosu ile beslenen 400 V ana dağıtım panolarının çıkış hatları, bunlarla birlikte 2 adet 150 kVA 400/230 V izolasyon trafosu ile beslenen 230 V dağıtım çıkışları ve acil durum jeneratör çıkış hattının izolasyon seviyelerinin tespitini sağlayacak uygun Bender ürünlerinin seçimi konusunda gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Hata tespit sistemine uygun olarak seçilen Bender iso685W serisi izolasyon izleme cihazı ve EDS440D serisi izolasyon hata tespit cihazı ile konfigüre edilen sistem, uygun toroidal akım trafolarının seçimi ve haberleşme altyapısının belirlenmesiyle tamamlanmıştır.

SONUÇ

Sistem bütününde 250 kVA ve 150 kVA lık izolasyon trafoları ile beslenen 400 V ve 230 V ana dağıtım çıkışlarının tümünün ayrı ayrı izolasyon seviyelerinin izlenmesi amacıyla, 8 adet Bender iso685W serisi izolasyon izleme cihazı 16 adet Bender EDS440 hata tespit cihazı ve bunlara uygun 155 adet Bender akım trafosu kullanılmıştır.

NB57 İzolasyon Hata Tespit Sistemi Uygulama Örneği

Tasarımı yapılan Hata Tespit Sistemi ile tüm AC şebekenin izolasyon seviyesi sürekli olarak Bender cihazları ile izlenecek ve hattın herhangi bir yerinde oluşacak faz toprak arızalarının anında linye bazlı tespiti yapılacaktır. Bununla birlikte beklenmedik enerji kesintilerinin ve olası izolasyon kaçaklarının önüne geçilmiş olması sağlanacaktır.

×
img

  Hızlı Teklif Al!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye