Proje

Ön Ödemeli Sistem ile Sayaç Otomasyonu

Kategori

Enerji İzlemesi ve Verimlilik,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Novada Menemen Avm

Proje Tanımı

Türkiye’de alışveriş merkezi geliştirme ve yatırımı alanındaki öncülüğüne 1992’den bu yana eden TURKMALL son olarak novada menemen alış veriş merkezini bölge halının hizmetine açtı.

Mimari konsepte ek olarak kiralama, mağaza dekorasyon yönetimi, işletme, kurumsal iletişim ve pazarlama hizmetleri de Turkmall tarafından gerçekleştirilen Novada Menemen, yol üstü buluşma noktası konseptiyle bölge halkının ve turistlerin alışveriş ihtiyacını karşılamanın yanı sıra Menemen çevresinin sosyal yaşamı için de yeni bir çekim merkezi olarak Menemen’in gelişen ekonomisine katkıda bulunacak.

BEKLENTİLER

Müşterimiz, bölgedeki en önemli alışveriş merkezi olması hasebiyle avm bünyesinde bulunacak ürün ve sistemlerde kaliteden ödün vermek istememekteydi. Sayaç otomasyonu konusunda kendi ihtiyaçları olan ön ödemeli sistemde arıza oranı düşük, uzun ömürlü, doğru ölçüm yapabilen ve uzun süre tecrübe edilmiş yazılım ve ürünler ile yürümek istemekteydi. Aynı sistem üzerinden faturalandırılacak noktalar dışında ortak alan ve önemli panoların enerji izlemelerinin de aynı sistem üzerinden okunabilmesini beklemekteydiler. Sayaç noktalarında ön ödemeli kontörlü sisteme geçiş yapıp enerji kontörü biten katılımcılara uyarı göndermek ve gerekirse enerjinin uzaktan kesilmesini istemekteydiler.

UYGULAMA

Bu noktada karşılarına çıkan kartlı kontörlü sistemlerde kart arızalarının veya kayıplarının sebep olduğu rahatsızlıklardan kaçınmak istediler. Aynı zamanda böyle bir sistemde enerji izlemesi yapılamayacaktı.

Bir diğer taraftan ray tipi seçenekler kendilerine sunuldu fakat bu ürünlerde her ne kadar MID sertifikası bulunsa da EPDK tebliğine göre “sayaç” olarak bir sisteme bağlanıp faturalama yapılamazdı. Ayrıca kendi üzerlerinden herhangi bir kesici modül barındıramadıklarından aktif enerji ölçerin yanına ön ödeme modülü ve yanına açtırma bobinli bir şalter gerekmekteydi. Bu uygulama ile enerjisi kesilen her katılımcının enerjisini yazılım üzerinden açmak ve sahadaki panodan kompak şalterin yeniden kurulmasını sağlamak gerekmekteydi ki, bu yöntemle bütün sayaçların bu şekilde kullanılması bir süre sonra uzaktan kontrollü sistem özelliğini kaybettirmekteydi. Özellikle katılımcı panolarının ulaşılması zor olduğu bölmelerde çok büyük sorun teşkil etmekteydi.

EPDK tebliğine uygun kendi üzerinde monoblok yapısına dahil kesicisi bulunan MT 383 model sayacımız bu noktada yatırımcının tüm isteklerini karşılayan bir üründü. Bakır kablo üzerinde RS 485 haberleşmesi yöntemi ile hem enerji izlemesi yapabilmekte hem de dahili kesicisi sayesinde ön ödemeli sistemi uzaktan kontrol edilebilmeye uygundu. Enerji açma ve kapama iş istasyonu üzerinden yapılabildi.

Bir diğer taraftan tamamen kullanıcı dostu yazılımımız sayesinde iş istasyonunu kullanan operatör bizlere ihtiyaç duymaksızın bütün müşteri/katılımcı işlemlerini yazılım üzerinden gerçekleştirebildi.

SONUÇ

Sayacımızın dahili kesicisi sayesinde monoblok yapısı ön ödemeli sistemlerde aslına daha makulmüş gibi gözüken sayaçların aksine daha az maliyetle sistem kurulmuş oldu. Zira arıza oranlarımızın düşüklüğü ve montaj aşamasında tek bir haberleşme hattı ve normal bir pano monttajı ile işilik ve işletme maliyetleri düştü. Yazılımımız ve sayacımız sayesinde uzaktan enerjisini açma ve kapama yapıldığı için mağazaya teknik personelin gitmesine gerek kalmadı. AVM yönetimi ön ödemeli sistem sayesinde yıllık enerji maliyetleri ve tüketimler ön görülerek enerji maliyetlerini düşürmek adına bir fırsat yakalamış oldu.

×
img

  İletişime Geç!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye