Proje

ONKO İlaç Sanayii Enerji Yönetimi Sistemi

Kategori

Enerji İzlemesi ve Verimlilik,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

ONKO İlaç Sanayii

Proje Tanımı

ONKO İlaç Sanayii Türkiye deki en büyük ilaç üreticilerinden biridir. İlaç üretimi çok önemli-hassas bir iştir ve süreç içerisinde kimyasal teknolojiler kullanılır. Bu yüzden üretim sistemi mükemmel ve devamlı olarak çalışmalıdır. Elektriksel alt yapı bu sistemin bir parçasıdır ve sağlıklı üretim yapılması için şebeke izleme çok önemlidir. Bu nedenle Aktif Mühendislik seçilmiştir.
Elektriksel alt yapı sisteminde gerilim/akım, enerji tüketimleri ve güç faktörü gibi birçok parametre anlık ve geriye dönük olarak izlenebilmektedir. En büyük şebeke problemlerinden bir tanesi gerilim ve akım üzerindeki harmoniklerdir. Bu gereksinimler için seri haberleşmeli Bender PEM333 şebeke analizörü olarak seçilmiştir. Bu cihaz gerilim, akım, güç faktörü gibi ana parametreler kadar iyi bir şekilde toplam harmonik bozunum (THD) gibi özel parametrelerin de ölçüm ve hesaplanmasını yapabilmektedir. Bu özellikler teknik bölümün sistem üzerinde olan biteni görmesini sağlar. Üretim hatlarındaki enerji tüketimleri, sistem üzerindeki harmonik bozunum oranları, kısa süreli gerilim çökme ve yükselmeleri bunlardan bazılarıdır.
Bu projede yüksek teknoloji Alman yapımı Bender PEM serisi analizörler ve Actwin Smart enerji yönetim yazılımı, Aktif Mühendislik tecrübesi ile ONKO İlaç Sanayii için en fonksiyonel enerji izleme ve yönetim sistemi kurulumunda birleştirilmiştir.
Bu gereksinimlere göre 54 adet Bender PEM333 cihazı şebeke analizörü olarak kullanılmıştır. Bu analizörler arasında RS483 haberleşmesi uygulanmıştır. Bildiğiniz gibi RS485 haberleşmede Bus bağlantı tipi kullanılmakta. PEM333 analizörler hazırlanan 4 haberleşme hattındaki ölçüm noktalarına bağlandı. Seri cihaz sunucuları ile birlikte RS485 hatları Ethernet e çevrilerek haberleşme altyapısı tamamlandı.
ONKO İlaç Sanayii enerji yönetim yazılımı olarak Actwin Smart a güvendi ve kullanıyor. Raporlama ve analiz özellikleri ile Actwin Smart tüm sistemin kalbi konumunda. Kolay anlaşılır ve kullanıcı tarafından özelleştirilebilir ara yüzü ile kullanıcıların sisteme kolayca adaptasyonu sağlanmaktadır. Kullanıcılar kendi rapor formatlarını hazırlayıp Actwin Smart ara yüzüne ekleyebilmektedirler. Bunun yanı sıra anlık ölçümlerin izlenmesi için kullanıcılar arka plan resmi kullanarak SCADA uygulamalarında olduğu gibi kendi izleme menüleri de oluşturabilmektedirler. Kaydedilen ölçümler ve geriye dönük raporlamalar kullanıcılara gelecekte olması muhtemel problemler için proaktif çözümler oluşturulmasında da yardımcı olurlar.
×
img

  İletişime Geç!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye