Proje

Meydan-Havalimanı-Aksu-Expo Raylı Sistemi

Kategori

Elektrik Mühendisliği,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Proje Tanımı

Projesi Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Meydan-Havalimanı-Aksu-Expo Raylı Sisteminde bulunan toplam 19 km’lik hattın reaktif güç kompanzasyonu Aktif Mühendislik tarafından tasarlanmış ve imalatı tamamlanarak devreye alınmıştır. Projenin 2008 yılında yapılan ilk etabında da Aktif Mühendislik ürünleri kullanılmıştır, geçen bu sekiz yıllık zaman diliminde kompanzasyon sistemi başarılı şekilde çalışmış ve hiçbir reaktif bedel ödenmemiştir.
Raylı sistemlerde reaktif güç kompanzasyonu uygulanmasının sebebi Orta Gerilim Dağıtımında kullanılan kabloların çok uzun mesafelerde olması nedeniyle ortaya çıkan kapasitif reaktif güçtür.  Bu gücün en doğru şekilde proje aşamasında hesaplanabilmesi yük akışı analizi yazılımı kullanarak mümkündür.  Yük akışı analizinde işletme senaryolarının tanımlanması ile gerekli reaktif gücün belirlenmesinin ardından imal edilecek şönt reaktör sistemlerinin kademe tasarımı yapılarak sistemin en doğru şekilde işletilmesi sağlanır. Sistem dinamik olduğundan sürekli olarak izlenerek otomatik olarak ihtiyacı karşılayacak kademeler devreye alınır.
Aktif Mühendislik üretmiş olduğu şönt reaktör sistemlerinin tasarım ve imalatında 20 yıllık bilgi birikimi ve konusunda uzman mühendisliği ile raylı sistem kompanzasyonu konusunda rakipsiz referansa sahip üretici konumundadır.

Raylı sistem reaktif güç kompanzasyonu konusundaki referanslarımız;

 • Samsun Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy – Kartal Metro Hattı
 • Konya Büyükşehir Belediyesi  Alaaddin – Adliye Hafif Raylı Sistemi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı
 • Antalya Büyük Şehir Belediyesi Hafif Raylı Sistemi 1. Ve 2. etap
Diğer referanslarımız için Referanslar sayfamızı inceleyebilirsiniz.
×
img

  İletişime Geç!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye