Proje

Statik VAr Kompanzatör (SVC) Uygulaması

Kategori

Enerji İzlemesi ve Verimlilik,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Hightec Steel Co.

Proje Tanımı

Statik VAr Kompanzatör (SVC) Uygulaması Sudan Khartoum’da! Statik VAr Kompanzatör (SVC) uygulamaları, demir çelik sanayinde ark ocağı ile eritme işlemi gerçekleştiren tesislerde kullanılması gereklidir. Harmonik, flicker ve reaktif güç kompanzasyonu gibi tesisin işletmesi açısından problem oluşturan konularda olumlu sonuçlar ortaya koyan ileri teknolji ürünü uygulamalardır.

SVC (Statik Var Kompanzatör) sistemleri, tristör gibi non-lineer komponentlerin kontrolünden ve hızlı değişen aktif / reaktif yüklerin bozucu etkilerinden kaynaklı enerji kalitesi bozukluklarını azaltmak için üretilmektedirler. SVC sistemi bir endüstriyel tesiste reaktif gücü ayarlayabildiği gibi bara gerilimini de sabit bir seviyede tutabilir. Statik Var Kompanzatör sistemleri, üretimdeki kesintileri ve pahalı yeniden başlatma prosedürlerini azaltır. SVC’nin faydaları bir endüstriyel tesiste değişken yüklere rağmen sabit bir güç faktörünün elde edilmesiyle görülebilir. Kompanzasyon yapılması ve enerji kalitesinin yükselmesi, aktif güç iletimini arttırır ve enerji kayıplarını azaltır. Güç şebekesinde gereksiz aşırı yüklenmeler önlenebilir ve bu sayede de hem tesisin hem de bölgenin yararı için elektrik daha verimli kullanılmış olur.

Statik Var Kompanzatör uygulamalarını öne çıkaran özellikler şu şekilde belirtilebilir; fliker azatlımı, gerilim stabilizasyonu, reaktif güç kompanzasyonu, yük barasında gerilim artışı, harmoniklerin sönümlendirilmesi, üretimde verimliliğin artması, demir çelik tesislerinde daha kararlı ark ile elektrotların ömrünün uzaması, ısı kayıplarında azalma, kısa amortisman süresi (1-2 yıl).

Aktif Grup Güç Kalitesi Departmanı olarak, yeni kurulmakta olan ve ark ocağı uygulaması bulunan Hightec Steel Co. demir çelik fabrikasında 24 MVAr gücündeki SVC projesi tecrübeli ekibimiz tarafından Sudan’ın başkenti Khartoum’da gerçekleştirilmiştir.

×
img

  Hızlı Teklif Al!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye